Za Václava IV. se poměry v českých zemích změnily k horšímu. České království se ocitlo ve víru politických nepokojů a čelilo hospodářským výkyvům. Pražské groše se razily i za vlády Václava IV., kvalita jejich ryzosti však značně poklesla. Pro nižší náklady na ražbu grošů se do střížků přimísily i stopy mědi.
Význam pražského groše v českých dějinách
Pražský groš nebyl pouze prostředek směny, ale i symbol společenské soudržnosti a národní hrdosti. Jeho kvalita a ryzost předurčily pražskému groši pozici jedné z nejuznávanějších měn tehdejší Evropy. Díky vysoké ryzosti se stal ceněným exportním artiklem, jenž pomohl českým trhům držet krok s mezinárodní konkurencí.
Právě hodnota a stálost pražského groše usnadňovaly obchodování nejen lokálně, ale i na mezinárodní úrovni. V celé Evropě platil pražský groš za vzor, podle kterého se řídila ražba mincí i v jiných zemích. Pražský groš Václava II. se stal symbolem finanční jistoty a ekonomického růstu.
Rady pro sběratele a investory
Pokud jste investor nebo sběratel mincí a máte zájem o koupi pražského groše, je důležité sledovat aktuální cenu pražského groše. Jeho hodnota není dána obsahem drahého kovu, ale historickou hodnotou a sběratelským stavem mince. Musíte si však dát pozor na originalitu – pravost mince. Výhodu v tomto směru mají certifikované mince, jejichž pravost byla již nezávisle ověřena.
Cenu pražských grošů ovlivňuje zejména jejich:
- kvalita
- vzácnost
- typologie
Cena pražského groše v historickém kontextu
Od počátku byla cena pražského groše zcela neoddělitelná od hospodářského života v Čechách. Nezapomeňme, že cena pražského groše nebyla neměnná; ovlivňovala ji především hospodářská a politická situace v zemi. Za vlády Václava IV. došlo k poklesu kvality této měny, což vedlo k její postupné devalvaci a následné inflaci.
Nepříznivá politická situace a stoupající náklady na války měly za následek snižování ryzosti stříbra. V důsledku toho byla cena pražského groše nestálá. Pro dnešní správné ohodnocení stříbrné mince je proto nutné provést nejdříve detailní historickou analýzu. Pro současného sběratele však není při koupi klíčová informace o ryzosti, ale kvalita a vzácnost konkrétního typu mince.
Ražba pražských grošů za vlády Václava II.
Za vlády Václava II. došlo v roce 1300 k mincovní reformě a místo denárů a brakteátů začala ražba pražských grošů. A stříbrná ložiska v Kutné Hoře přispěla k rozvoji kvalitních parametrů ražby. Typy pražských grošů se rozšiřovaly, přesto však jejich kvalita zůstávala velmi vysoká. Pražské groše se proto staly uznávanou měnou v širokém okolí.
Typy pražských grošů a jejich charakteristiky
Přes více než půl století se typy pražských grošů vyvíjely v signaturách (dle aktuálního panovníka) a v kvalitě. Ikonografii si pražské groše zachovaly stejnou. Za vlády Václava II. byla ražba pražských grošů znamením precizní řemeslné práce. Vynikající ryzost stříbra a důsledně dodržená hmotnost zajistily pražskému groši cenovou stabilitu. Na lícové straně těchto grošů byla umně ztvárněna královská koruna a na rubu se pyšnil korunovaný, dvouocasý lev.
Pozdější ražby z doby Václava IV. přinesly nižší ryzost grošů. Ostatní charakteristické prvky, jako signatury panovníků a ikonografie mincí, však pražským grošům zůstaly a udržely tak kontinuitu a důvěryhodnost měny.
Pozor: Vždy vyhledávejte ověřené prodejce, u nichž je možné pravost pražských grošů ověřit.
Václav IV. a kontinuita mincovnictví
V období Václava IV. pražský groš čelil ekonomickým a politickým výzvám, což se odrazilo na jeho materiálové hodnotě. Stálá vizuální podoba a signatury na mincích udržovaly pevnou spojitost s minulostí. I když cena pražského groše v éře Václava IV. kolísala, její důležitost a prestiž byly zachovány. Pražské groše tak po celá staletí udávaly tón českému mincovnictví a staly se významným symbolem národní identity. Dnes představují pro sběratelskou komunitu velmi cenné a žádané položky.
Změny v ražbě pražských grošů během vlády Václava IV.
Kvalita mincí se změnila: měly nižší váhu a snížila se také ryzost stříbra. A tím pádem se zmenšila i důvěra investorů, tehdejší ekonomiku navíc trápila i vysoká inflace. Velkou hrozbou pro ekonomiku bylo i padělání mincí. To všechno vedlo k zásadním změnám. Reforma z roku 1384 vedla ke stažení veškerých tehdy vydávaných mincí, které byla nahrazeny novým druhem drobných mincí. Na starý parvus, který byl značně znehodnocen, navázal haléř s vyobrazením královské koruny, a zcela novým nominálem (nummus v hodnotě 1/7 groše nesl obraz českého lva). Díky zmíněným reformám došlo k diverzifikaci peněžního oběhu a tím i k uklidnění ekonomické situace.
Pražský groš: Prodej a sběratelství
Sběratelský zájem o pražské groše z doby Václava II. i Václava IV. je stále živý. Hodnota pražského groše závisí na jeho zachovalosti a vzácnosti. To přitahuje pozornost nejen zkušených sběratelů, ale i nových investorů. Investovat do pražských grošů může být výhodné, je však třeba věnovat pozornost jejich pravosti. Každou minci, kterou si chcete pořídit, by měl proto zkontrolovat zkušený odborník. Pro všechny sběratele máme tři důležité rady:
- Pečlivě si prověřte prodejce, a to i z hlediska jeho odbornosti a důvěryhodnosti.
- Zmapujte historii mince a porovnejte ji s databázemi existujících exemplářů.
- Nevyhýbejte se mincím s patinou, která je přirozená a odpovídá jejich stáří.
Kvalita ražby pražských grošů se odráží ve sběratelské hodnotě mincí. Detailní poznání typů pražských grošů vede k identifikaci zvlášť cenných exemplářů. Znalost všech detailů je nezbytná pro každého, kdo chce do tohoto numismatického segmentu vstoupit.
Máte zájem o pražské groše? S výběrem a nákupem pražských grošů jsme vám schopni dobře poradit. Stačí se na nás obrátit.