Zájem o investiční zlato, které je v Evropské unii osvobozeno od DPH, vytrvale roste. Pokud se rozhodnete investovat a uložit svoje úspory do zlata ve fyzické podobě, máte prakticky dvě možnosti jak to udělat. Buď si koupíte investiční zlatý slitek – tzv. cihličku jako kus drahého kovu, nebo si vyberete investiční zlatou minci. Společně s minci si kromě vlastního drahého kovu pořídíte i sběratelský předmět s nemalou estetickou hodnotou. Investiční zlaté mince jsou nejčastěji zdobené výrazným a detailním vyobrazením charakteristického symbolu emitujícího státu. V obou případech určuje cenu investičního slitku nebo mince hlavně cena zlata.
Zlaté slitky od 1 gramu až po 1 kg
Zlaté investiční slitky (lidově cihly a cihličky dle velikosti) jsou opatřeny úředními údaji, kromě označení výrobce deklarují i přesnou váhu, unikátní sériové číslo a také certifikát pravosti a původu. Zlaté slitky jsou buď ražené anebo lité. Ražené slitky mají převážně hmotnost od 1 do 100 gramů. Hmotnost litých slitků se pohybuje od 500 gramů do 1 kilogramu. Na rozdíl od zlatých mincí se zlaté slitky nevyznačují nijak zajímavou estetickou podobou. Držet však v ruce půlkilovou nebo dokonce kilovou cihlu zlata je skutečně nevšední zážitek.
Zlaté mince mají i estetickou a sběratelskou hodnotu
Jinak je tomu u zlatých mincí, ty jsou často kupovány pro svoje nezaměnitelné kouzlo, pro svoji výtvarnou, řemeslnou a sběratelskou hodnotu. Mezi nejznámější investiční mince patří například Wiener Philharmoniker, Krugerrand, Maple Leaf, American Eagle a podobně. Tyto zlaté investiční mince jsou vydávány v mnohamilionových objemech. Oproti historickým zlatým mincím s významnou numismatickou hodnotou jsou mnohem dostupnější. Investiční zlaté mince jsou velmi likvidní a dobře a snadno obchodovatelné po celém světě.
Bohužel ne každý má možnost uložit volné finanční prostředky do velkého kusu zlata. Když se ale taková příležitost naskytne, je třeba investici dobře promyslet a nejednat zbrkle. Prostředky vložené do zlata je dobré vhodně diverzifikovat. Velikost a tvar mince nebo slitku může mít zásadní vliv na budoucí nárůst hodnoty a tedy i účinnost celé investice. Velikost a hmotnost zlata rovněž ovlivňuje možnost s ním rychle a volně disponovat.
Raději větší počet menšího množství zlata
Zlato zpracované v estetických mincích může prokázat investorům lepší službu. Kilogramová cihla zlata se snadno kupuje, ale o poznání hůř prodává. Pokud budete potřebovat jen menší hotovost, tak velký a těžký slitek rozdělit nejde. Daleko praktičtější je uložení finančních prostředků do většího počtu zlatých, například uncových mincí. Jednotlivé mince na trhu lehce prodáte. Samozřejmě můžete investovat i do většího počtu zlatých slitků. Vždy je důležité si uvědomit, kolik prostředků investujete a jaké máte plány do budoucna.
Investovat do zlatých slitků nebo mincí?
Pro zlaté investiční mince platí stejná pravidla jako pro zlaté slitky. Při nákupu mince platíte pouze cenu zlata, protože investiční zlato, ať už ve formě slitku nebo zlaté mince, je v České republice osvobozeno od DPH (21 %) podle § 92 Zákona o DPH. Toto osvobození platí v rámci celé Evropské unie.
Jak se tedy rozhodnout? Je lepší investovat do zlatých slitků nebo mincí? To už záleží na preferencích každého investora. V poslední době se vyplatilo investovat do některých zlatých mincí emitovaných ČNB, kdy zhodnocení mince ovlivnily i další, především sběratelské faktory. Cena zlata přirozeně stoupá i tím, jak klesá hodnota peněz. Cenu zlaté mince na trhu však nemusí určovat pouze cena drahého kovu, ale také výše nákladu a poptávka klientů, kteří po ní touží. Naproti tomu zlatý slitek nebo cihla má vždy cenu určenou podílem drahého kovu (zlata) a jeho aktuální cenou.